Personbil med släp

Pga lärarbrist, kan vi för tillfället ej erbjuda nedanstående utbildningar.

B96 Denna fordonskombinationen innebär att du får dra (Bil och Släp) Då totalvikten inte överstiger 4250 kg. När du ska denna fordonskombinationen så gör du enbart ett körprov. Du behöver inte avlägga något kunskapsprov. Utan du gör en säkerhetskontroll och körning i olika trafikmiljöer samt att du får uppvisa någon rutinmässig backning.

BE Denna fordonskombinationen innebär att du får dra (Bil och Släp) Släpvagnens totalvikt får inte överstiga 3500 kg . När du ska ta denna fordonskombinationen så gör du både ett kunskapsprov och körprov. När Kunskapsprovet är godkänt så kan du boka ditt körprov. Kunskapsprovet innehåller en del släp frågor om vikter, last och säkerhet. Sedan gör man ett körprov som börjar med en säkerhetskontroll och även vissa kontroll frågor om släpet. Manöverbanan görs EJ längre däremot ska man kunna uppvisa en rutinmässig backning. Kom väl förberedd till båda proven så ökar det chansen att lyckas första gången.

Har du frågor eller funderingar tveka inte att höra av dig till oss.

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress